Posts mit dem Label Сладкиши werden angezeigt. Alle Posts anzeigen
Posts mit dem Label Сладкиши werden angezeigt. Alle Posts anzeigen

Samstag, 25. Dezember 2021

Щрудел с плънка от ядки


Продукти за тестото:

400гр брашно
200мл прясно мляко
4 с.л пудра захар
1 яйце(по-точно само белтък, жълтъкът се ползва за намазване)
100мл олио
20гр пряна мая
1 бакпулвер
1 ванилиева захар
1 равна с. л кристална захар

Продукти за плънката:

100гр. смлени бадеми
100гр. смлени орехи
50 гр. смлени лешници
50гр. смлени чаени бисквити
4-5 с.л пудра захар
няколко с. л прясно мляко - колкото да се получи средно гъста каша, подходяща за плънка
*Разбира се, изборът на ядки остава личен: лешниците могат да се заменят с фъстъци, например ;-)

Прясното мляко се затопля до стайна температура, в него се разбърква равната супена лъжица кристална захар и се разтваря прясната мая. В подходящ съд се пресява брашното, към него се добавя бакпулвера и пудра-захарта. Прибавя се белтъкът от яйцето. В млечната смес с шупнала мая - олиото и се изсипва в 'кладенчето' на брашното. Бързо, но внимателно (със силиконова шпатула най-добре, за да не полепва много) се разбърква до получаването на тесто, което се оставя за няколко минути да втаса. Най-често включвам фурната на 40-50 градуса да се постопли, изключвам и слагам купата с тестото и след 20-ина минути е готово за по-нататък... А именно: с помощта на малко олио (или друга мазнина) се разточва на правоъгълник с приблизителни размери 40 на 60см. Прави се плънката и се нанася равномерно върху разточеното тесто. То се завива откъм широката страна на руло, което се разрява внимателно на 'филийки' с дебелина около 4см. 'Филийките' се редят полегнали, но плътно една до друга в подходящ за печене съд (аз ползвам обикновена метална форма с диаметър 23-24см и височина 6-7см), намазват се с жълтъка от яйцето, добре разбит с мъничко вода и се пече на предварително позатоплена фурна, аз включвам на 160°C, средна скара. Щруделът се хапва вече поохладен.


През зимата ( а и не само) в плънката може по желание да се добави малко настъргана лимонена или портокалова кора, концентрат на аромат - бадемов, ром или друг.. според личния вкус.

И тъй като днес е обикновено вторият път в годината, когато имам честта да публикувам:

Честито Рождество Христово!
Пожелавам здраве, усмивки и щастливи дни, уют и топлина, разбирателство и любов в семейството! Светли, мирни и благословени празници!
Весела и вкусна Коледа
:-)

Montag, 5. April 2021

Морковен сладкиш (кекс)

Frohe Ostern! на всички, при които се е отбил Великденският заек :-)

Освен яйца и козунаци, за празника по традиция се приготвят плата с различни видове шунка и салати. Морковите също са на почит, затова ние - аз и синът ми забъркахме морковен сладкиш. Здравословен и тематичен :-D

Продукти (за кръгла форма с размери 22см или продълговата 30х12см):

200гр моркови

200гр кристална захар

1ч. л. джинджифил на прах

лимонена кора

4 яйца

230гр смляни бадеми

80гр брашно

и за заливката:

Около 150гр пудра захар и лимонов сок - колкото да стане средно гъста каша като се смеси с пудрата захар. Ползвали сме и бонбонки-дражета във формата на яйчица и малко ядлива великденска трева за украса.

Морковите се измиват, почистват и рендосват фино. Ако са едро рендосани, тестото може да остане недопечено, а тортата да се реже лошо. Смесват се със смляните бадеми и пресятото брашно. Разделят се белтъци от жълтъци. 1/3 от захарта, джинджифилът и лимонената кора се разбъркват на пяна с жълтъците. Белтъците се разбиват на сняг с останалата захар. Белтъчената маса се добавя към жълтъчената и внимателно разбърква. Изсипва се постепенно и с леко разбъркване към морковената смес. Към която се прибавя постепенно брашното и добре разбъркана сместа се изсипва в избраната за печене форма, заравнява се и се пече на средна скара, 190°C около 50-60мин. Проверява се от време на време с метален шиш и когато по него не остават следи от тестото, се предполага да е вече готово. Изпеченото тесто трябва да е напълно охладено преди да се извади от тортата, иначе може да остане на места залепено за формата, освен, ако не е била подложена готварска хартия. Ние го опекохме вечерта, а на следващия ден сутринта го извадихме и украсихме.

Сладкишът е много сочен, ароматен и вкусен!

Желая здраве и ведро предвеликденско настроение!

Специални поздрави за Малина Грънчарова :-)

Dienstag, 26. April 2016

Козуначени зайчета


Преди години бях публикувала Козуначени птичета, за православния Великден ми се прииска пак да направя нещо различно.. Малчо реши да ми помогне и пожела зайчета, разбира се, под въздействие от хубавите емоции покрай тукашния Ostern, който беше на 25.03. :-)

Продукти за козуначеното тесто:

500гр брашно
30гр свежа мая
80гр кристална захар
пакетче ванилиева захар
щипка сол
250мл прясно мляко
20гр масло
1 яйце
стафиди

Маята се размива в прясното, леко позатоплено мляко. Брашното се пресява, прави му се кладенче, в него се сипва захарта, щипката сол, белтъка на яйцето и разтопеното, охладено масло и шупналата в млякото мая. Замесва се тесто, което се оставя покрито за половин час да втаса. После от тестото се късат топчета с тегло около 80гр. (oт тази доза се получават 12 зайчета), разточват на фитилчета около 30см. Част от фитилчето се отрязва за глава на зайчето, съответно се рязва с ножица за уши, малка шайба от фитилчето - за опашка,



а останалото се завива на спирала и оформя зайче:



Подреждат се тестените зайчета в тава, покрита с готварска хартия



и се намазват с разбития жълтък от яйцето. Пекат на предпоследна отдолу нагоре скара, 200°C, с вентилатор до златистокафяв загар:



Най-хубавкото (ама, разбира се) зайче е за Рене:



p.s. Всъщност.. докато аз правя зайци, някои хора правят други.. животни:





Ето ги:

Dienstag, 12. Februar 2013

Бадемови резени

или Mandel-Butterkuchen:



За тестото:

200гр масло
200гр кристална захар
6 яйца
300гр брашно
1 ч.л бакпулвер
пакетче ванилиева захар
щипка сол

За хрупкавата коричка:

100гр филирани бадеми
3 с.л масло
2 с.л кристална захар
1 ч.л канела


Маслото се разтопява и оставя да поизстине. Към него се добавя кристалната и ванилиева захар, щипката сол и се разбива до светла, кремообразна маса. Едно по едно се чукват и разбъкват яйцата. Брашното се пресява с бакпулвера и прибавя към сместа. Полученото тесто се изсипва в тава покрита с готварска хартия и се заравнява. Смесват се двете супени лъжици кристална захар с канелата и се поръсват отгоре му. Добавят се равномерно и филираните бадеми, поляти с разтопеното масло. Пече се в предварително загрята на 180°C фурна (или на 160°C с вентилатор), средна скара, за около 20-на минути.
Вече готов, изпечен до златист загар, сладкишът се нарязва на двайсетина квадрата. Подходящ е за следобедна закуска за деца, а и за възрастни - заедно със следобедното кафе или с чашка амарето ;-)




Mittwoch, 6. April 2011

Портокалово парфе



Това е портокаловият вариант на ягодовото парфе :-)

Тортата е с диаметър 24см.

3а тестото (характерното за руло):

8 жълтъка
4 белтъка
100гр. захар
80гр. брашно
20гр. пшеничено нишесте
1ч.л настъргана портокалова кора
щипка сол

200гр сладко от портокали

Разбиват се жълтъците с лъжица от захарта, щипката сол и портокаловата кора. Белтъците се разбиват на сняг с останалата захар. Към тях постепенно се прибавят жълтъците. Към получената смес се прибавят леко и постепенно пресятото брашно с нишестето. 4/5 от полученото тесто се изсипва в тава (размери приблизително 40х30см) застлана с готварска хартия. Пече се на средна скара в предварително загрята фурна 230°C-240°C за около 10-на минути. Когато е готово се обръща върху влажна кърпа, хартията се маха, веднага се намазва със сладкото, леко се завива с помощта на кърпата и се оставя така докато се охлади. Може да се сложи в хладилник, за да стегне добре. Останалата 1/5 (няколко супени лъжици) тестена смес се разпределя и заравнява в кръг с диаметър около 20см върху готварска хартия и изпича, охлажда върху решетка.

За крема:

бял:

200мл течна (36% масленост) сметана
250гр изцедено кисело мляко
200гр заквасена сметана
2-3 с. л пудра захар
4л. желатин


портокалов:

200мл течна (36%-ва масленост) сметана
250гр маскарпоне
50мл портокалов сок
1-2с. л пудра захар
шепа кандирани портокалови корички
4листа желатин

В два подходящи за целта съда се смесват до хомогенност посочените продукти, разбира се, най-напред сметаната се разбива. Желатиновите листа се накисват в студена вода, след като набъбнат се отцеждат и втечняват на слаб огън. Количеството желатин се разпределя по равно в двете смеси, с внимателно бъркане.
Върху подходящ поднос с положен подвижен саморегулиращ се ринг се поставя долния блат и по стените на ринга в кръг се редят равномерно (2-3см дебелина) нарязаните шайби на рулото. Изсипва се портокаловата най-напред, а след нея и бялата смес, заравнява се. Така стегнато във форма, парфето се оставя за ден/нощ в хладилник да стегне.

От 50мл портокалов сок, 50гр портокалово желе и 2-3 листа желатин + няколко стръкчета карамфилова подправка и няколко щипки ситно настъргана портокалова кора се прави декорацията върху парфето, след като е добре стегнало.
Може да се използва десертен портокалов сос, към който се прибавя втечнения желатин, поизчаква се за кратко да започне леко да желира и с лъжичка се оформят 'портокали', към които се прибавя карамфил и поръсват с портокалова кора.

Cвежо, ароматно и вкусно :-)

Sonntag, 30. Januar 2011

Ябълкови тарталети



За сладкото маслено тесто (6бр. тарталети):

150гр захар
270гр студено масло
400гр пшеничено брашно (+ още мъничко евентуално при разточването)
2 малки яйца
щипка сол и лимонена кора

мазнинка

Студеното масло се нарязва на кубчета, смесва се със захарта и яйцата много бързо, добавя се пресятото брашно, щипка сол, лимонена кора и чевръсто повече с дланите, не с пръстите на ръцете, се замесва тесто, което се оформя в компактна топка, приплесква се леко, завива в свежо фолио и оставя в хладилник за половин-един час.
При разточването му също трябва да се действа чевръсто, тъй като по-високата температура размеква, прави лепкаво и непослушно тестото. Ползвам свежо фолио, добре опънато върху керамичния котлон и лесно разточвам тестото на тънък лист, който с помощта на фолиото леко се вдига и пренася, в случая - избирам подходящи по големина чинии, които очертавам с острието на нож и по този начин изрязвам тестени кръгове, които полагам в тарталетените форми, предварително намазани с масълце.

Плънка:

300гр creme fraiche (50:50 заквасена сметана и крема сирене или тип 'Филаделфия')
2 яйца
3-4с. л пудра захар
300гр ябълков мус (леко сварени и пасирани ябълки)
щипка индийско орехче или карамфил, лимонена кора
шепа 'пияни' стафиди

Разбъркват се продуктите до хомогенна смес, която се разпределя в облепените с и тук-там леко надупчено с вилица тесто, добавят се стафидите и тарталетите се пекат на средна скара, 180°C до готовност - златистокафяв загар на тестените ръбчета.



Поднасят се поохладени.
Пасват чудесно с ябълков сок, плодов чай или плодово вино :-)

Freitag, 16. Juli 2010

Сладкиш с вишни



И така.. готвенето и седенето пред компютъра е цяло мъчение в задушните, страшно горещи дни и признавам, че напоследък основно не съм си вкъщи. Но пък вишните в градината на свекървата узряха, бяха обрани и освен за традиционния за фамилията вишнев сироп, известно количество бе замразено, а друго използвано за сладкиш: заслужаваше си включването на фурна ;-)



За тестото:

250гр брашно
20гр свежа мая
250мл прясно мляко
40гр масло
30гр кристална захар
1 яйце
настъргана лимонена кора
щипка сол

За плънката:

700гр пресни вишни

За хрупкаво покритие:

300гр брашно
150гр кристална захар
125гр масло
2пакетчета ванилиева захар

Брашното се пресява, в средата му се прави 'кладенче' и в него: натрошената и набъбнала с затопленото прясно мляко мая, разтопеното масло, захарта, лимонената кора, щипката сол, яйцето. Замесва се гладко, не много твърдо тесто, което се оставя в намаслен съд да втаса. След което се разточва и застила в тава (около 30х40см) покрита с готварска хартия, надупчва се с вилица.
Вишните се измиват, отстраняват се костилките и се нареждат върху тестото.
Брашното за хрупкавото покритие се пресява в подходящ съд, добавя се захарта и студеното масло, нарязано на кубчета, ванилиевата захар. всичко се стрива между пръстите, така че да се получат трохи, с които равномерно се покриват наредените върху тестото вишни.
Оставя се за още 10-15мин да втаса и сладкишът се чепе на средна скара, предварително загрята на 210°C фурна, за около 35-40 минути, до приятен загар и хрупкавост на покритието.



Поохладен, сладкишът се изважда от тавата и разрязва на парчета.



Поздрави сърдечни за всички посетители на блога ми :-)

И пожелания за хубави, усмихнати и изпълнени с положителни емоции летни дни!

пп. Очакват ме няколко дни из любимата, толкова харесвана от мен Чехия. До скоро :-)

Mittwoch, 26. Mai 2010

Сметаново-лимонен сладкиш

Преди да ме налази през последните няколко дни мързелът.. кхм!.. успях да направя един лесен, свеж и вкусен сладкиш:



На рецептата попаднах, търсейки продукт на Dr.Oetker.

Много рядко ползвам кремове и кремчета готови и полуготови, но в тази рецепта има, дори и в тестото - бях любопитна как, защо и дали :-D



За тестото:

1пакетче пудинг със сметанов вкус
250гр пшеничено брашно
4 яйца
200гр захар
2с. л течно масло
ванилиева захар
2ч. л бакпулвер
кората от 4 био-лимона

Пресяват се брашното, пудинговият крем, бакпулвера. Прави се кладенче и в него: разбитите на пяна яйца, захар, ванилиева захар, лимонена кора и масло. Разбъркват се до хомогенна смес, която се разпределя и заравнява в тава с приблизителни размери 30х40см, застлана с готварска хартия. Блатът се пече в предварително загрята на 180°C фурна, средна скара до златист цвят. След като е готов, заедно с тавата се оставя върху решетка да се охлади.

За крема:

1пакетче пудинг със сметанов вкус
500мл прясно мляко
2с. л пудра захар
100мл прясно изцеден лимонов сок (сокът от 4 лимона)
200гр creme fraiché (може да се замени със заквасена сметана)

кокосови стърготини за поръсване

Според указанието върху пакетчето се приготвя крем-пудинга. Изстискват се лимоните, разбъркват се с две лъжици пудра захар и крем-фреш-а, внимателно се добавят към поохладения пудинг-крем. Сместа се разпределя върху тестения блат, заглажда се добре, поръсва се с кокосови стърготини и се оставя за поне час да стегне в хладилник.

Разрязва се на квадратчета и сервира.



Чудно, свежо.. отлично пасващо допълнение към позакъснялото в почивния ден следобедно кафе ;-)

Montag, 13. Juli 2009

Кекс с вишни



Лятната, в нежни розови тонове седмица започва ;-)
Много ми допаднаха думите на Дариа по този повод:

Лятно-розова седмица-чудесно! Поздравления! Звучи дружелюбно, женствено и романтично! Наистина е време да се поотпуснем и да почустваме аромата на лятото.


Наистина :-)



5 яйца
150гр пудра захар
щипка сол, настъргана лимонена кора
1 пакетче ванилиева захар
230гр брашно
40гр олио или разтопено масло
1 пакетче бакпулвер
250мл кисело мляко
300-350гр вишни, без костилка и добре подсушени

В подходящ съд се пресява брашното с бакпулвера. Отделно се разбъркват много добре (10-на минути с миксер на средна степен) яйцата, пудрата захар, ванилиевата захар, лимонената кора, щипка сол. Постепенно се добавя олиото (маслото, разтопено, но охладено). С внимателно бъркане към сместа се добавят редувайки се брашното (с бакпулвера) и киселото мляко. Излива се сместа в подходяща форма за кекс (добре намаслена) или в няколко по-малки (при мен е разпределена във 4 форми-сърца, всяка 300мл). Добавят се вишните, внимателно се натискат с пръст, за да потънат съвсем леко в тестото. Пече се на средна скара, в предварително загрята фурна, 160-180°C, 50-60 минути. След като са готови се вадят и оставят да изстинат за няколко минути.. Едва след това изпечените сладкиши се изваждат и оставят върху решетка.



Сладкишът пасва чудесно с дип от подсладена фина извара.

Samstag, 6. Juni 2009

Черешови тарталети



3а 6бр.:

3а тестото:

270гр брашно
170гр студено масло
2с. л захар (пудра)
ванилия, щипка сол
50-70мл ледено студена вода

Смесват се с пресяване сухите съставки. Добавя се маслото на малки кубчета и замесва (в миксер/робот - е идеалния вариант), като се прибавя на части водата, за да поеме само необходимото количество до меко, гладко тесто. Тестото се завива в свежо фолио и оставя в хладилник за половин-един час. Изважда се на малки части (ако количеството е по-голямо) и се разточва с дебелина около 0,5см. Изрязват се кръгове с диаметър малко по-голям (с около 2см) от дъното на тарталетените форми, застилат се с тестото и надупчват леко с вилица. Във всяка тарталета се добавя по 1с.л от приготвената марципанена смес, череши и маслено-захарни трохи.

Марципанена смес:

50гр бадемов марципан (т.нар. сурова маса)
50мл ром
1с. л захар

Бадемовият марципан се 'минава' на едро ренде и разбърква до каша в предварително загрятия и с разтопена в него захар ром.

1/2 кг череши - измиват се, премахват се костилките, разрязват на половинки.

3а маслено-захарните трохи:

50гр студено масло
50гр захар
80гр брашно
ванилия

Пресява се брашното. Маслото се разрязва на малки кубчета, добавя се захарта и ванилията. Омесва се всичко и стривайки между дланите се поръсва върху разпределените в тарталените форми череши.

Тарталетите се пекат на средна скара, 200°C до златист цвят. Охлаждат се върху решетка.



Тези тарталети приготвих за днешната Черешова задушница (Благодаря, Диани!). С черешки, но кандирани са и сладките с маков пълнеж, по тази рецепта:



Бог да прости прегрешенията волни и неволни приживе и нека почиват в мир напусналите ни близки!

Драги посетителю на блога ми, ако евентуално имаш личен въпрос или коментар относно целия блог.. или просто желаеш да ми оставиш бележка, можеш да го направиш в чат-прозорчето на sbox-a в gadget-полето на блога. Благодаря ти :-)

Dear visitor, if you have private questions or general comments.. or just you like to leave me a message, please do so in the chat-window-sbox in the gadget-area of the blog. Thank you :-)

Freitag, 6. März 2009

3 в 1



Когато половинката ми рече, че доста време не съм приготвяла кекс, го попитах: "А какъв ти се хапва?" И като отговор получавам: "Ами.. маков сладкиш отколко време не съм ял.. А такъв, какъвто твоята майка прави хапвам само в България, мммм! Или пък бял, кокосов? Ох, огладнях!" И аз.. нали си ми е глезен, забърках тесто и спретнах кекс - от всеки по малко ;-)

Форма 30х10х6
3а маковото тесто:

1 яйце
50гр захар
50мл прясно мляко
50гр брашно
150гр смляно маково семе
1/2ч.л бакпулвер
По желание: 120гр кандирани череши

Пресява се брашното с бакпулвера. Добавя му се яйцето, захарта, прясното мляко. Разбърква се добре. Най-накрая се прибавя смляното маково семе, пак разбърква и изсипва във формата застлана с готварска хартия или намазана с масълце. Върху тестото се редят равномерно на всякъде (при мен - по три в редичка) кандираните череши и леко натискат с пръст в тестото.

3а бялата смес:

2 белтъка
50гр захар
50гр брашно
1/2ч.л бакпулвер
1с. л кокосови стърготини

Пресява се брашното с бакпулвера, прибавя се към предварително разбитите със захар белтъци. Разбърква се внимателно до хомогенна смес, в която се прибавят и също разбъркват кокосовите стърготини. Изсипва се внимателно върху маковата смес и заглажда.

3а жълтата смес:

1 яйце
2 жълтъка
50гр захар
100гр брашно
1/2ч. л бакпулвер
50мл прясно мляко
1с. л оранженат (кандирани портокалови корички)
ванилия

Брашното се пресява с бакпулвера, Добавят се разбърканите на пяна яйце и жълтъци, захарта, прясното мляко, ванилията. Разбъркват се добре. Добавят се и размесват в сместа и портокаловите корички. Преди получената смес да се изсипе и заравни върху втория пласт, бялата смес плътно се наръсва (през цедка) с какао.

Кексът се пече на средна скара, 200°C. Проверява се с шиш. Ако отгоре започне да получава златист загар, а във вътрешността не е готов, се покрива с метално фолио.

Съпружето остана приятно изненадан от импровизацията.



Така.. вече мога да добавя:

mivis_75:
Abra, интересна идея с присъствието на мак и плодове. Поздравления за идеята!

Чудният кейк с три цвята на mivis_75 изникна като визия в главицата ми точно в момента, когато се чудех какъв точно кекс да приготвя и задоволя вкусовите щения на половинката.

Благодаря!

Freitag, 20. Februar 2009

Ягодово парфе

В последните дни на февруари времето е типично за сезона: мразовито и с онзи пронизващ, ужасно неприятен вятър, характерен за Виена, който с добавка от ситен снеговалеж се превръща образно казано в 'черешката на върха на сладоледа'... 3имата все още си е тук и като че ли няма намерение да си отива. Само повечкото светлина в по-дългите дни поддържа настроението.. И сега пак, както всяка година по това време, ме налазва носталгия по лятото и един такъв смътен копнеж за слънце, зеленина и определeни вкусови усещания..

Резултатът:



Тортата е с диаметър 24см.

3а тестото (характерното за руло):

6 жълтъка
3 белтъка
80гр. захар
60гр. брашно
15гр. (1с.л) пшеничено нишесте
1/2ч.л настъргана лимонена кора
щипка сол

150гр сладко от ягоди

Разбиват се жълтъците с лъжица от захарта, щипката сол и лимонената кора. Белтъците се разбиват на сняг с останалата захар. Към тях постепенно се прибавят жълтъците. Към получената смес се прибавят леко и постепенно пресятото брашно с нишестето. Полученото тесто се изсипва в тава (размери приблизително 25х30см ) застлана с готварска хартия. Пече се на средна скара в предварително загрята фурна 230°C-240°C около 8-10мин. като още на 6-тата минута се проверява.. Когато е готово се обръща върху влажна кърпа, хартията се маха, веднага се намазва със сладкото, леко се за/навива с помощта на кърпата и се оставя така докато се охлади. Може да се сложи в хладилник, за да стегне добре.

3а долния блат:

2 жълтъка
1 белтъка
20гр. (1-2с.л) захар
20гр. (1с. л) брашно
15гр. (1с.л) пшеничено нишесте
1/2ч.л настъргана лимонена кора
щипка сол

Това е като количество приблизително, но най-добре продуктите да се смесят наведнъж в съд и след това разделят - 4/5 за рулото и 1/5 за долен блат.

3а пълнежа:

бял:

100мл течна неовкусена (36% масленост) сметана
100гр мскарпоне
100гр пудра захар
1бр. фиксатор за сметана

розов:

200мл течна неовкусена (36% масленост) сметана
1бр фиксатор за сметана
1с. л пудра захар
350гр плодово кисело мляко 'ягода'
4листа желатин

В два различни съда се разбива сметаната + 1с. л пресята пудра захар и фиксатор. Към нея съответно се прибавя - за белия пълнеж: маскарпоне разбъркано с пресятата пудра захар, за розовия пълнеж: плодовото кисело мляко със стайна температура се смесва с втечнения и поохладен желатин - най-напред в по-малко количество, а после в цялото. Действа се внимателно и чевръсто, за да не се втвърди желатина на парчета при разбъркването му с плодовото кисело мляко. След това се добавя и разбърква внимателно и сметаната, разбита с лъжица пресята пудра захар и фиксатор.

След като и долният блат е изпечен и охладен, тортата се сглобява:

Върху подходящ поднос/чиния се поставя долния блат. Той е изрязан и напаснат с диаметър по-малък от този на тортения ринг, с който ще се стегне тортата. В разстоянието, което се явява разлика в диаметрите се редят шайби, равномерно отрязани от рулото. Внимателно се изсипва и заравнява приготвения пълнеж, същевременно тортата се стяга в ринга.

3а украса:

50гр сладко от ягоди
1-2с. л вода
2 листа желатин

20-на пресни листенца мента

Желатинът се накисва във вода, като набъбне, се затопля до втечняване на слаб огън. Разбърква се със сладкото и топлата вода (може и повечко да се сипне) до хомогенна смес. Като се поохлади малко, но така че да е все още течна, сместа се покапва върху тортата с помощта на лъжичка. Оформят се капките във форма на ягоди. Оставя се в хладилник. Добавят се листенцата мента, така че всяко сладко петно да се превърне в ягодка.

Вместо сладко може да се ползва готов ягодов десертен сос, в който да се прибави желатина.

Лесно е и вкусно:

Samstag, 31. Januar 2009

Шоколадово-бананени квадратчета

3а блата:

4 яйца
4с.л топла вода
100гр пудра захар
100гр брашно
100гр нишесте
1ч.л бакпулвер
щипка сол

3а пълнежа:

3-4 узрели банана
2с.л фино кайсиево сладко (може да се замени според вкуса)
1 пакетче ванилиев крем (Dr. Oetker, например)
500мл прясно мляко
50гр пудра захар
2 пакетчета ванилия

3а шоколада:

250гр готварски шоколад или шоколодав чипс
100мл течна сметана

Яйцата се разделят: жълтъците, захарта, водата и ванилията се разбъркват. Отделно от тях се пресяват и смесват брашното, нишестето и бакпулверът. Постепенно се добавят. Белтъците се разбиват на сняг и на свой ред се добавят с внимателно бъркане (на ръка) към получената до момента смес. В тава (40х30) застлана с готварска хартия се изсипва и заглажда тестото. Пече се на средна скара, 180°C , после се вади и още преди да се е охладил блатът се обръща и хартията маха. Когато се охлади, се поставя обратно в тавата, намазва се тънко със сладкото, после се нареждат шайбите банан (дебелина 0,5см). Кремът-ванилия се приготвя според обяснението върху опаковката. 3а него са прясното мляко и за засилване на вкуса - ванилиите. Изчаква се до поохлаждането на крема, като периодично се разбърква, за да не се образува 'кожа' и внимателно се разпределя върху бананите. Приготвя се шоколадов крем от сметаната и шоколада, който също леко охладен, внимателно се изсипва върху ваниловия крем. Сладкишът се оставя за 2-3 часа в хладилник, за да стегне. Сервира се разрязан на квадратчета.

Карамелено-шоколадови тарталети

3а тестото:

200гр брашно
125гр меко масло
50гр кафява захар

Брашното се пресява и замесва с маслото и захарта на тесто, което се разстила в тарталетените форми, надупчва се с вилица и се пече в предварително загрята 190°C фурна, средна скара, за около 20-25мин. Опечените тарталетки леко и внимателно се изкарват от формичките и охлаждат.

3а карамела:

50гр масло
100гр кафява захар
100гр кондензирано мляко (7,5% масленост)

се смесват в метален съд и се затоплят с бъркане до завиране. Тогава 'огънят' се намалява и 5-10мин. сместа се бърка до изсветляване и сгъстяване. Когато сместа почне да се отделя от стените на съда, се маха от огъня и разпределя върху тарталетките. Оставя се да изстине.

3а шоколадовия слой:

70-100мл. течна сметана
100-120гр шоколад

Сметаната се сгорещава, преди да заври се отстранява от котлона и в нея се разтопява шоколадовия чипс или настъргания на ситно шоколад. Част от шоколадовата смес се разстила тънко върху вече охладения карамел, друга част се разбърква с миксер и шприцова.



3а украса могат да се добавят дребни фигурки от фондан, бадемов марципан или 'дантела' от карамел.

Боровинкови пастички



3а блатовете:

8 жълтъка
4 белтъка
100гр. захар
80гр. брашно
20гр. пшеничено нишесте
1ч.л настъргана лимонена кора
щипка сол

Разбиват се жълтъците с лъжица от захарта, щипката сол и лимонената кора. Белтъците се разбиват на сняг с останалата захар. Към тях постепенно се прибавят жълтъците. Към получената смес се прибавят леко и постепенно пресятото брашно с нишестето. Полученото тесто се изсипва в тава (размери приблизително 40х30см) застлана с готварска хартия. Пече се на средна скара в предварително загрята фурна 230°C-240°C около 8-10мин. като още на 6-тата минута се проверява.. Когато е готово се обръща върху влажна кърпа, хартията се маха и от него се изразват кръгли блатове с диаметър около 10см. Удобен е варианта с ползване на форми - нещо средно между традиционните тарталетени и популярните мъфинени, с гладки стени, по-плитки и с диаметър десетина см.

3а пастичките се приготвя пълнеж от:

250гр. течна сметана
250гр. фина неовкусена извара
50-100гр пудра захар (според вкуса)
1 пакетче фиксатор за сметана
150-200гр боровинки

3а украса:
около 50-на гр. боровинки

Сметаната с фиксатора се разбива на сняг, към нея се добавя изварата разбъркана със захарта. 1/3 от сместа се отделя и към нея се прибавят около 100-на гр. пасирани боровинки.

Блатове трябва да са добре охладени. Върху 1/3 от тях се разпределя сметаново-боровинковата смес, захлупва се със среден блат, върху който се разпределя пълнежа с добавка от цели боровинки. Слагат се горните блатове и върху тях се шприцова на малки розички останалата час от сметаново-изварения пълнеж с цели боровинки и стръкчета мента или розмарин за украса.



Много приятни на вкус: свежи, леки, ароматни..

Montag, 19. Januar 2009

Лимонено-кокосов сладкиш



3а 6бр. метални купички:

2 лимона
200гр захар
200гр кокосова маса
1с. л портокалов ликьор или черешов ром
6 яйца
100гр пшеничено нишесте
100гр меко кокосово масло

Рецептата е аналогична на портокалово-марципанения сладкиш.

Яйцата се разделят. Жълтъците, маслото, лимоновата кора се разбъркват до кремообразна смес. Добавят се 100гр от кокосовата маса, надробена с вилица. Белтъците се разбиват на сняг с половината количество от захарта. Добавя се нишестето и внимателно разбърква. Двете смеси се разбъркват добре. Лимоните се изтискват. Сокът (около 150мл) се завира за 1/2мин. с 100гр от захарта. Останалите 100гр от кокосовата маса се намачкват с вилица и добавят към лимоновия сок, също портокалов ликьор или друг подходящ се прибавя - добре разбърква.Фурната се включва на 'Грил' и съответно температура от 200-220°C. Формата - в случая металните купички, в които ще се пече сладкиша се намазват обилно с кокосово масло. Във всяка от тях се сипва по 1с. л от тестената смес, колкото да се покрие дъното, заглажда се и запича на средна скара. Това в предварително нагорещената фурна става доста бързо - за няколко минутки: първо златисто, после покафенява и почва да се отделя от стените - тогава е готово и се вади. Върху тестото се сипва и разнася равномерно 1с. л (непълна) от лимонено-кокосовия сироп, малко като количество, но достатъчно, за да покрие изцяло слоя изпечено тесто. Върху него т.е. върху слоя с лимонова смес се намазва отново 1-2с. л от тестото. Отново се внася във фурната и се запича до златистокафяво, вади се и се повтаря маниполацията с портокалов сироп и отново тесто. И пак, и пак.. докато и двете смеси се изчерпат. Всеки път тестото се пече до златистокафяво, почне ли да се отделя от стените на формата, е готово и се вади. Вече цялостно опечен сладкишът или сладкишчетата се оставят да изстинат напълно върху решетка и едва след това се обръщат и вадят от купичките.

Особено подходяща за този сладкиш е глазура с основно съдържание на захар. Може да се ползва захарен фондан,
белтъчена глазура:

1 белтък
150гр пресята пудра захар
няколко капки лимон или лимонтозу на върха на ножа



Лимонено-кокосовият сладкиш се яви идеален за реализация на новогодишни късмети: от класически захарен фондан оформих снежни човечета, в ръцете на всяко има по един символ-късмет.
Сърцето, както винаги, символизира любовта, паричката (малка двуцентова монета) - материалното богатсво, четирилистната детелина - щастието, книгата-речник е символ на знанията и успешното образование, мъдростта. Най-много разсъждения и чуденки имах в търсене на символ за здравето - е, спрях се на бъклицата (пълна с вино). 3а успехът нямах идея - затова си е написано на табелка.

Портокалово-марципанен сладкиш



По рецепта на Anne-Katrin Weber

3а продълговата 20см. форма:

1 портокал
100гр захар
100гр бадемов марципан (сурова маса)
1с. л портокалов ликьор
3 яйца
50гр пшеничено нишесте
50гр меко масло

Портокалът се измива, подсушава и кората му се настъргва на ситно ренде, а сокът му се изтисква. Портокаловият сок (около 75мл) се завира за 1/2мин. с 50гр от захарта. 50гр от марципан се 'минава' на ситно ренде и добавя към портокаловия сок, също портокаловия ликьор - добре разбърква до хомогенна смес.
Яйцата се разделят. Жълтъците, маслото, портокаловата кора се разбъркват до кремообразна смес. Добавят се останалите 50гр също настърган на ренде марципан. Белтъците се разбиват на сняг с останалото количество (50гр.) от захарта. Добавя се нишестето и внимателно разбърква. Двете смеси се разбъркват с дървена лъжица до хомогенизиране.
Фурната се включва на 'Грил'. Формата, в която ще се пече сладкиша се намазва хубаво с меко масло и брашно. Сипват се 2с. л от тестената смес, заглажда се и запича на средна скара. Става доста бързо това - за минута: първо златисто, после покафенява и почва да се отделя от стените - тогава е готово и се вади. Върху тестото се сипва и разнася равномерно 1-2с. л от портокаловия сироп. Върху него отново 2с. л от тестото. 3апича се до златистокафяво, вади се и се повтаря маниполацията с портокалов сироп и отново тесто. 3апича. Портокалов сироп, тесто.. запича. И така, докато смесите се изчерпят. Формата се вади, оставя се върху решетка. Сладкишът се обръща в чиния/поднос едва когато е напълно изстинал.
В оригиналната рецепта се залива с шоколадова глазура. Аз направих промяна: загрях 1-2с. л фино кайсиево сладко с 1с. л вода, хомогенно разбърках, намазах сладкиша с така получения априкотюр и посипах малко филирани бадеми.




пп. Рецептата за сладкиша онагледена в 'Стъпка по стъпка'